3000-16PR 16 Pin RT/A FRC Header
CN6417
Prices include GST
QTY Price
Description
A high-quality, genuine, and durable 16-pin RT/A Flat Ribbon Cable (FRC) header.
Features
  • Gold plated pins
  • PCB Mounting
  • Right angle pin header with ejectors
  • Suits insulation displacement connectors
Specifications
Contact Resistance
30M Ohm max @ 100mA DC
Insulator Resistance
1000M Ohm @ 500V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Gold plated brass
Housing
PBT & 30% Glass Fibre
Dimensions
A
39.5 mm
B
18 mm
C
29.5 mm
D
25.5 mm