3000-16PS 16 Pin FRC Header
CN6517
3000-16PS 16PIN FRC HEADER
Prices include GST
QTY Price
Description
Straight, dual-row 16 Pin Flat Ribbon Cable (FRC) Header with ejectors to suit insulation displacement connectors (IDC). PCB mounting. Gold plated pins.
Features
  • Gold plated pins
  • PCB Mounting
  • Suits insulation displacement connectors
  • Straight pin header with ejectors
Specifications
Contact Resistance
30M Ohm max @ 100mA DC
Insulator Resistance
1000M Ohm @ 500V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Gold plated brass
Housing
PBT & 30% Glass Fibre
Dimensions
A
39.5 mm
B
18 mm
C
29.5 mm
D
25.5 mm