3000-10PR 10 Pin RT/A FRC Header
CN6411
| QTY | Price |
|---|---|
Description
Gold plated 3000-10PR 10 Pin dual-row RT/A Flat Ribbon Cable (FRC) Header.
Features
- Gold plated pins
- PCB Mounting
- Right angle pin header with ejectors
- Suits insulation displacement connectors
Specifications
Contact Resistance
30M Ohm max @ 100mA DC
Insulator Resistance
1000M Ohm @ 500V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Gold plated brass
Housing
PBT & 30% Glass Fibre
Dimensions
A
32 mm
B
10 mm
C
22 mm
D
18 mm