120Ah 12V Century AGM Battery (C12-120DA)
BA5188CY
12V 120AH CENTURY AGM BATTERY (C12-120DA)
Prices include GST
QTY Price
Description
The 120Ah 12V Century AGM Battery provides exceptional deep cycle performance, with an extended lifespan and reliable deep cycling capacity even in the most challenging environments and operating conditions.
Note: We can not ship this product outside of Australia.
Features
  • Longer life and dependable deep cycling capability
  • Improved recharge capabilities
Specifications
Cells
6
Voltage
12V
Capacity
120Ah@20hr-rate to 1.75V per cell @ 25°C
Operating Temperature Range
Discharge:-20°C~60°C Charge: 0°C~50°C Storage: -20°C~60°C
Normal Operating Temperature Range
25°C ± 5°C
Float Charging Volume
13.6 to 13.8 VDC/unit Average at 25°C
Weight
32.0kg
Maximum Discharge Current
1200A (5s)
Internal Resistance
Approx. 4mΩ
Terminal
M8 Insert
Container Material
A.B.S. (UL94-HB)
Recommended Maximum Charging - Current Limit
36A
Dimensions
Length
328 mm
Width
172 mm
Height
222 mm