3000-26PS 26 Pin FRC Header
CN6527
3000-26PS 26PIN FRC HEADER
Prices include GST
QTY Price
Description
Dual-row, straight 26 Pin Flat Ribbon Cable (FRC) Header. Perfect connector for PCB boards and integrated circuits.
Features
  • Gold plated pins
  • PCB Mounting
  • Suits insulation displacement connectors
  • Straight pin header with ejectors
Specifications
Contact Resistance
30M Ohm max @ 100mA DC
Insulator Resistance
1000M Ohm @ 500V DC
Current Rating
1 A
Contact Material
Gold plated brass
Housing
PBT & 30% Glass Fibre
Dimensions
A
52 mm
B
30.5 mm
C
42 mm
D
38 mm